Skip to content

Povlastice prilikom uvoza i kupovine automobila

Mladić sa ukolicima ulazi u kola

Osobe sa invaliditetom koje kupuju ili već poseduju automobil imaju različite povlastice koje su usmerne na olakšavanje njihovog svakodnevnog života i mobilnosti. Ove povlastice se razlikuju od zemlje do zemlje, ali u Srbiji one uključuju:

  • Porez na upotrebnu vozila odnosno registraciju vozila
  • Porez prilikom kupovine vozila (PDV)
  • Putarina
  • Parkiranje
  • Obevezno osiguranje.
Porez prilikom kupovine vozila

Osoba sa invaliditetom mora da ima telesno oštćenje 100% da bi bila oslobođena poreza (PDV) prilikom uzvoza, a to važi za nove i polovne automobile. Carina je ukinuta samo za vozila koja su proizvedena u EU i koja se uzove iz Evropske unije. Za one koji dolaze iz Japana ili Turske, carina je 12,5 %.

Osoba u kolicima ulazi u kola
Carina je ukinuta samo za automobile koji dolaze i EU

Automobil koje je već uvezen ne može biti oslobođen carine i poreza, te zbog toga polovni automobili moraju da budu kupljeni u inostranstvu na ime osobe sa invaliditetom, dok nova vozila auto saloni poručuju na njihovo ime. U svakom slučaju oslobađanje od carine i poreza može značajno umanjiti troškove nabavke vozila.

Šta je sve potrebno od dokumentacije za oslobađanje od PDV?

Da bi se osoba sa invaliditetom oslobodila plaćanja poreza prilikom uvoza, neophodno je da se obrati Fondu za invalidsko i penziono osiguranje, gde predaje molbu za oslobađanje od uvoznih dažbina.

Pritom se prilaže medicinska potvrda da ispunjava sve preduslove za oslobađanje od dažbina. Postoji mogućnost da nadležni i pored priložene dokumentacije pozovu osobu koja kupuje vozilo pred komisiju za veštačenje i utvrđivanje stepena invalidnosti.

Po pristizanju potvrde o oslobađanju od dažbina, ona se prilaže uz ostalu dokumentaciju neophodnu za carinjenje automobila.

PDV mora da se plati, ali se naknadno traži povraćaj novca.

Mladić u kolicima informiše se preko telefona
Pre uvoza neophodno je prikupiti svu dokumentaciju

Na potvrdi o oslobađanju od dažbina biće upisano da je PDV plaćen. Kupac potvrdu šalje Ministarstvu rada, odakle će poštom  stići odgovor, tj. odluka, na osnovu koje se podiže novac u Poštanskoj štedionici.

Popust na obavezno osiguranje

Kada je u pitanju obavezno osiguranje, osobe sa invaliditetom mogu da očekuju popust od 10% kod gotovo svih osiguravajućih kuća.

Jeftinija registracija

Pravo na jeftiniju registraciju imaju:

  • Osobe sa invaliditetom sa 80% i više telesnog oštećenja.
  • Osobe sa invalidtitetom kod kojih postoji telesno oštećenje koje ima za posledicu nesposobnost donjih ekstremiteta 60% i više procenata oštećenje.
  • Zakonski zatupnici višestruko ometene dece o kojima roditelji neposredno brinu.
Reistracija je povoljnija za osobe sa invaliditetom
Reistracija je povoljnija za osobe sa invaliditetom

Da bi to pravo ostvarili potrebna je sledeća dokumentaija:

  • Saobraćajna dozvola
  • Lična karta i fotokopija iste
  • Dokaz da je osoba invalid – potvrda iz PIO, original na uvid i fotokopija koja ostaje u SUP-u.
  • Lista obaveznog tehničkog pregleda
  • Obavezno osiguranje sa popustom koje odobrava osiguravajuće društvo.

Ono što se plaća je:

  • Registraciona nalepnica
  • Nova saobraćajna dozvola ukoliko se auto prvi put registruje na novog vlasnika i nove registarske tablice.

Osobe sa invaliditetom su oslobođene plaćanja poreza na upotrebu (prilikom registracije) samo za prvo vozilo koje se na njihovo ime registruje u toku godine.

Osobe sa invaliditetom ne plaćaju putarinu

Lica sa invaliditetom su oslobođena plaćanja putarine. Zahtev se podnosi javnom preduzeću Putevi Srbije (www.putevi-srbije.rs), nakon čega se dobija nalepnica za vetrobran i karta.

Besplatan parking za invalide

Po ovom pitanju, osobe sa invaliditetom ostvaruju prava zavisno od propisa lokalnih vlasti. Zato je neophodno da se obrate opštini/gradu (tj. nadležnom parking servisu) na kojoj imaju prebivalište.

Oznaka za parking mesto za invalide
Povlastice za parking mesto za osobe sa invaliditetom

Povlastice koje se nude osobama sa invaliditetom u vezi sa kupovinom i posedom automobila su dizajnirane da poboljšaju njihovu mobilnost i kvalitet života. Uvek je preporučljivo da se konsultujete sa lokalnim vlastima ili organizacijama koje se bave pravima osoba sa invaliditetom kako biste dobili tačne i ažurirane informacije o dostupnim povlasticama u vašoj oblasti.

Više o pravima i obavezama prilikom uvoza možete pogledati na sajtu https://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/saveti/6043/koje-povlastice-imaju-invalidi-uvoz-registracija-porez-parkiranje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podržite naše projekte

Nečije malo, nekome puno znači