facebook pixel
Skip to content

Svetski dan osoba sa invaliditetom

Osoba sa invaliditetom sa ćerkom

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom (IDPD) obeležava se svake godine 3. decembra i ustanovljen je u Ujedinjenim nacijama. Ovaj dan je posvećen promociji prava i dobrobiti osoba sa invaliditetom na svim nivoima društva i razvoja, kao i podizanju svesti o njihovoj situaciji u političkom, društvenom, ekonomskom i kulturnom životu. Tema za 2024. godinu je: „Jačanje liderstva osoba sa invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost“.

Učešće osoba sa invaliditetom u svim aspektima života

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom podstiče na razumevanje i podršku uključivanju osoba sa invaliditetom u društvo, a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) se pridružuje Ujedinjenim nacijama u obeležavanju ovog dana, naglašavajući važnost osiguravanja njihovih prava. Cilj je omogućiti osobama sa invaliditetom da ravnopravno i delotvorno učestvuju u svim aspektima života, bez prepreka u obrazovanju, zapošljavanju, pristupu zdravstvu i drugim osnovnim uslugama.

3.decembar Svetski dan osoba sa invaliditetom

Svake godine, SZO organizuje događaje povodom ovog dana, koji imaju za cilj edukaciju, podizanje svesti, zagovaranje političke volje, obezbeđivanje potrebnih resursa i proslavljanje postignuća osoba sa invaliditetom. Takođe, SZO je 2022. godine pokrenula Globalni izveštaj o zdravstvenoj jednakosti osoba sa invaliditetom, koji iznosi pristupe i aktivnosti koje zemlje mogu preduzeti kako bi smanjile zdravstvene nejednakosti s kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom.

Zaustaviti diskriminaciju osoba sa poteškoćama u razvoju

Više od 1,3 milijarde ljudi danas ima neki oblik invaliditeta, što čini 16% globalne populacije. Mnoge osobe sa invaliditetom umiru ranije, izložene su većem riziku od razvoja različitih zdravstvenih stanja i suočavaju se s većim ograničenjima u svakodnevnom funkcionisanju nego ostatak populacije. Ove lošije zdravstvene ishode nazivamo „zdravstvenim nejednakostima“, jer se u velikoj meri mogu izbeći, a često su vođene nepravednim faktorima unutar i izvan zdravstvenog sektora.

Takvi faktori uključuju, na primer, diskriminaciju u društvu, nepravedno vođenu  politiku odnosa prema osobama sa invaliditetom, loš zdravstveni sistem, nedostatak pristupa ili kvaliteta zdravstvene nege, kao i negativni stavovi pojedinih  zdravstvenih radnika  Ove zdravstvene nejednakosti snažno podsećaju da su osobe sa invaliditetom prečesto zapostavljene, te da postizanje dobrog zdravlja i blagostanja za sve zahteva smisleno učešće i osnaživanje osoba sa invaliditetom.

U Srbiji ima oko 700.000 osoba sa invaliditetom

Ostvarivanje ciljeva održivog razvoja za, sa i od strane osoba sa invaliditetom sada je, više nego ikada, na dohvat ruke, ukoliko budemo ujedinjeni. Generalni sekretar UN-a, Antonio Gutereš, pokrenuo je 2019. godine Strategiju inkluzije osoba sa invaliditetom (UNDIS) s ciljem uključivanja osoba sa invaliditetom u svaki posao i ključne funkcije čitavog sistema UN.

UNDIS nam je pružio alate za pokretanje smelog sistemskog preobražaja, pokrećući napredak bez presedana za osobe sa invaliditetom širom sveta. Ova dostignuća su izuzetna demonstracija vrednosti sistemskog planiranja za inkluziju osoba sa invaliditetom, što je razlog za slavlje i izvor nade da će ovi napori biti nastavljeni.

Šta Svetska zdravstvena organizacija čini za osobe sa invalididitetom?

Inkluzija osoba sa invaliditetom postaje ključni prioritet u globalnim naporima za postizanje održivih ciljeva razvoja. U tom kontekstu, uključivanje osoba sa invaliditetom u procese donošenja odluka u zdravstvenom sektoru predstavlja fundamentalni korak ka stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg sistema. SZO prepoznaje važnost angažovanja osoba sa invaliditetom u oblikovanju zdravstvenih politika i usluga, jer samo kroz aktivno učešće osoba sa invaliditetom može se obezbediti da njihove specifične potrebe i prava budu prepoznati i adresirani.

Kako bi podržala vlade i partnere u zdravstvenom sektoru u unapređenju zdravstvene pravednosti, SZO je objavila novi dokument za strateško planiranje zdravstvenih sistema. Ovaj dokument olakšava smisleno angažovanje osoba sa invaliditetom, u skladu sa pristupima zasnovanim na ljudskim pravima, čime se osigurava da zdravstvene usluge i politike budu dizajnirane na način koji omogućava ravnopravan pristup i participaciju za sve.

Ovaj poziv na akciju naglašava potrebu za jačanjem napora država članica, sistema Ujedinjenih nacija, civilnog društva i globalne zajednice osoba sa invaliditetom. Pojačane akcije i međunarodna saradnja su ključni za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja, kako bi ovi ciljevi postali stvarnost za osobe sa invaliditetom, sa njima i od njih.

Obedležavanje Dana OSI u Srbiji

Manifestacija počinje 3. decembra, od 11 časova, dodelom godišnje nagrade „Zlatno sunce”, koju već šestu godinu zaredom dodeljuje Dečji kulturni centar Beograd pojedincima iz Srbije koji daju značajan doprinos razvoju dečje kreativnosti i stvaraju uslove za svestrani razvoj dečjih potencijala. Specijalno priznanje „Zlatno sunce” ove godine biće uručeno diplomiranom defektologu – logopedu Ireni Čepić, koja radi sa decom u Školi za oštećene sluhom – nagluve „Stefan Dečanski” u Beogradu. U programu će učestvovati učenici ove škole, koji će izvesti muzičko-scensku tačku pripremanu na ritmičko-folklornoj sekciji.

Nakon svečane dodele nagrade održaće se tribina „Kako prepreke da pretvorimo u oslonce?”, na kojoj će se razgovarati o problemima s kojima se susreću deca i mladi, a posebno o psihičkim tegobama koje su najčešće tabu tema. Na tribini će govoriti Ivana Krasnić, vaspitačica Predškolske ustanove „Savski venac”, koja radi u bolničkim grupama Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu Beograd, zatim Marina Blažić, koordinatorka za OSI na programu „Odrasti-osamostali”, koja će sa prisutnima podeliti lično iskustvo.

Pored Irenе Čepić, defektološkinje u Osnovnoj školi „Stefan Dečanski” i ovogodišnje dobitnice nagrade „Zlatno sunce”, učestvuju i učenici Gimnazije „Sveti Sava”, Medicinske škole „Beograd” i Škole za oštećene sluhom – nagluve „Stefan Dečanski”. Moderator tribine biće Lidija Seničar, urednica programa u Dečjem kulturnom centru Beograd.

Osobe sa invaliditetom su deo ovog društva
Osobe sa invaliditetom moraju i treba da budu deo ovog društva

Nakon tribine, prisutni će imati priliku za stručno vođenje kroz postavku izložbe, u kojoj će prepreke biti podsticaj za promišljanje u verbalno-likovnoj igri sa Sandrom Jevtović Bugarin, profesorkom scenskog kostima iz Tehnoart škole Beograd.

Posetioci ove manifestacije takođe će moći da pogledaju izložbu likovnih radova dece i mladih, nastalih u saradnji sa Ivanom Krasnić, vaspitačicom iz Predškolske ustanove „Savski venac”, tokom radnih terapija u bolničkim grupama Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu Beograd.

Photo by Freepik

Photo by Škola za oštećene sluhom i nagluve “Stefan Dečanski”

Arhiva HIsbashttps://hisbas.rs/o-nama/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podržite naše projekte

Nečije malo, nekome puno znači