Evropska komisija za prava osoba sa invaliditetom održala je simpozijum o pravima osoba sa invaliditetom u periodu od 27. do 29. novembra u Briselu. Na ovom prestižnom događaju, na poziv Internacionalne organizacije za spina bifidu i hidrocefalus, predstavnica udruženja HISBAS bila je Vesna Petkov, potpredsednica udruženja i majka dečaka sa ovom bolešću.
Teme ovog simpozijuma bile su dopunjena Strategija prava osoba sa invaliditetom i stanovanje uz podršku. U martu 2021. godine, Evropska komisija usvojila je Strategiju za prava osoba sa invaliditetom 2021-2030. Ovom desetogodišnjom strategijom Evropska komisija želi da poboljša živote osoba sa invaliditetom u Evropi i širom sveta.
Strategija o pravima osoba sa invaliditetom EU
Strategija se nadograđuje na rezultate prethodne Evropske strategije za osobe sa invaliditetom 2010-2020, koja je postavila temelje za Evropu bez prepreka i osnaživanje osoba sa invaliditetom, omogućavajući im da uživaju svoja prava i u potpunosti učestvuju u društvu i ekonomiji. Uprkos napretku postignutom u protekloj deceniji, osobe sa invaliditetom se i dalje suočavaju sa značajnim preprekama i imaju veći rizik od siromaštva i socijalne isključenosti.
Cilj ove strategije je da se postigne napredak u tome da sve osobe sa invaliditetom u Evropi, bez obzira na njihov pol, rasno ili etničko poreklo, veru ili uverenje, godine ili seksualnu orijentaciju, uživaju svoja ljudska prava. Osnovni postulati strategije su da osobe sa invaliditetom imaju jednake mogućnosti, jednak pristup učešću u društvu i ekonomiji, da mogu da odlučuju gde, kako i sa kim žive, da slobodno putuju unutar EU, bez obzira na njihove potrebe za podrškom, i da više ne doživljavaju diskriminaciju.
Stanovanje uz podršku važan segment za OSI
Ova nova i ojačana strategija uzima u obzir raznolikost invaliditeta, koji obuhvata dugotrajna fizička, mentalna, intelektualna ili senzorna oštećenja (u skladu sa članom 1. Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom), a koja su često nevidljiva.
Baveći se rizicima višestrukih nepogodnosti sa kojima se suočavaju žene, deca, starije osobe, izbeglice sa invaliditetom i oni sa socioekonomskim poteškoćama, nova strategija promoviše intersekcionalnu perspektivu u skladu sa Agendom Ujedinjenih nacija za održivi razvoj i ciljevima održivog razvoja (SDG) do 2030. godine.
Nova strategija stoga sadrži ambiciozan skup akcija i vodećih inicijativa u različitim oblastima, sa brojnim prioritetima, kao što su:
- Pristupačnost: omogućavanje slobodnog kretanja i boravka, ali i učešća u demokratskom procesu.
- Pristojan kvalitet života i samostalnost: strategija se posebno fokusira na proces deinstitucionalizacije, socijalnu zaštitu i nediskriminaciju na radnom mestu.
- Ravnopravno učešće: cilj je efikasno zaštititi osobe sa invaliditetom od bilo kog oblika diskriminacije i nasilja, obezbediti jednake mogućnosti i pristup pravdi, obrazovanju, kulturi, sportu i turizmu, kao i jednak pristup svim zdravstvenim uslugama.
Namera EU da ispuni ovu strategiju uključuje globalno promovisanje prava osoba sa invaliditetom i unapređenje njihovog položaja kroz različite inicijative.
Inicijative za ostvarivanje prava
- Baza znanja koja pruža informacije i primere dobre prakse o pristupačnosti u različitim sektorima.
- Evropska invalidska karta: Evropska komisija je predložila uvođenje evropske invalidske kartice koja će biti važeća u svim zemljama EU. Ova kartica će olakšati osobama sa invaliditetom da dobiju odgovarajuću podršku prilikom putovanja ili preseljenja u drugu zemlju Evropske unije.
- Smernice za poboljšanje samostalnog života i uključivanja u zajednicu: Ove smernice doprinose stvaranju uslova da osobe sa invaliditetom mogu da žive u pristupačnom stanovanju uz podršku u zajednici ili da nastave da žive kod kuće.
Nagrade Access City Award 2025
Drugog dana simpozijuma uručene su nagrade Access City 2025 za izuzetne napore u prilagođavanju i pristupačnosti grada osobama sa invaliditetom. Ovu prestižnu nagradu ove godine je dobio grad Beč. Inicijative koje je preduzeo glavni grad Austrije za poboljšanje pristupa javnim prostorima, javnom prevozu, informaciono-komunikacionim tehnologijama i javnim uslugama značajno su unapredile živote osoba sa invaliditetom.
Sveobuhvatan pristup grada, koji kombinuje društvenu, ekonomsku i ekološku održivost, predstavlja izuzetan primer kako veliki gradovi mogu uspešno integrisati pristupačnost u svaki aspekt urbanog života. Beč je drugi austrijski grad koji je osvojio nagradu Access City Award, nakon Salcburga 2012. godine.
Sve stanice metroa i više od 95% autobuskih i tramvajskih stajališta u Beču su pristupačne, koristeći sisteme taktilnog navođenja, niskopodna vozila i multisenzorne sisteme za hitne slučajeve. Strategija Inkluzivnog Beča 2030, koja uključuje saradnju sa organizacijama osoba sa invaliditetom u donošenju odluka, takođe pokazuje snažnu posvećenost grada postizanju pristupačnosti. Specifični projekti, poput pristupačnih bazena, inteligentnih semafora i podrške integraciji stanovanja i zapošljavanja, značajno su doprineli tome da Beč postane pristupačniji i inkluzivniji grad.