facebook pixel
Skip to content

Nedelja svesti o folnoj kiselini

Folna kisenila veoma važna za ljudski organizam

Svetska nedelja svesti o folnoj kiselini obeležava se od 1. do 8. januara. Međunarodna federacija za spina bifidu i hidrocefalus svake godine promoviše ovu inicijativu u cilju prevencije defekata neuralne cevi i hidrocefalusa. Tokom ove nedelje, globalno se podstiče povećanje svesti o važnosti folne kiseline za zdravlje, posebno tokom trudnoće, kako bi se smanjio rizik od ovih ozbiljnih zdravstvenih stanja. Zdrava ishrana je važna za sve, ali je posebno ključna za trudnice kako bi se obezbedio zdrav rast i razvoj bebe.

Važnost folne kiseline u ljudskom organizmu

Vitamin B9 (folat, folna kiselina) igra ključnu ulogu u procesu deobe ćelija tokom diferencijacije i rasta ćelija embriona i fetusa. Zbog toga je važno unositi dovoljno hranljivih materija, vitamina i minerala, ne samo tokom trudnoće, već i pre začeća.

Vitamin B9 je jedan od 13 esencijalnih vitamina, što znači da ga naš organizam ne može sam proizvesti, te ga je potrebno unositi putem hrane ili dijetetskih suplemenata. Kao esencijalni nutrijent, neophodan je za brojne metaboličke procese, uključujući sintezu aminokiselina, nukleinskih kiselina, hormona i neurotransmitera. Takođe, igra ključnu ulogu u deobi ćelija, formiranju eritrocita i normalnom funkcionisanju različitih organa i organskih sistema.

U nedostatku folne kiseline iz grane, neophodno je koristiti je u vidu suplemenata
U nedostatku folne kiseline iz hrane, neophodno je koristiti je u vidu suplemenata
Nedostatak folne kiseline uzrokuje brojne probleme

Nedostatak folne kiseline u vrlo ranoj fazi trudnoće značajno povećava rizik od nepravilnog zatvaranja neuralne cevi tokom embrionalnog razvoja. Neuralna cev se normalno razvija u kičmenu moždinu i mozak do 28. dana nakon začeća. Defekti neuralne cevi predstavljaju ozbiljne urođene mane koje mogu zahvatiti kičmu, kičmenu moždinu ili mozak, a često dovode do smrti novorođenčeta.

Defekti neuralne cevi manifestuju se u vidu spina bifide, anencefalije, iniencefalije, encefalocele. Sekundarne posledice su urođene mane koje utiču na mozak i kičmenu moždinu u ranoj fazi trudnoće, često pre nego što trudnoća bude otkrivena. Ovi defekti nastaju kada neuralna cev ne uspe da se zatvori, što dovodi do malformacija različite težine. Procenjuje se da najmanje 20 na 10.000 novorođenčadi širom sveta ima neki oblik spina bifide ili drugog vida anomalije nastalog defektom neuralne cevi.Međutim, stvarna prevalencija trudnoća pogođenih defektom neuralne cevi  verovatno je mnogo veća, jer ovi podaci uzimaju u obzir samo živorođene bebe, ne računajući pobačaje ili prekid trudnoće.

Folna kiselina važan činilac u razvoju ploda - Mama i dete
Folna kiselina važan činilac u razvoju ploda
Fortifikacija brašna

Poruka Svetske internacionalne federacije za spinu bifidu i hidrocefalus je da je folna kiselina neophodna za prevenciju defekata neuralne cevi. U većini zemalja sveta, preporučuje se da žena koja planira trudnoću dnevno unosi 400 mg folne kiseline najmanje tri meseca pre začeća i tokom prvih 12 nedelja trudnoće.

Obogaćivanje brašna folnom kiselinom jedan od ciljeva udruženja Hisbas
Obogaćivanje brašna folnom kiselinom jedan od ciljeva udruženja Hisbas

Udruženje Hisbas, koje se bavi decom sa spina bifidom i hidrocefalusom, takođe se posvećuje edukaciji stanovništva, zdravstvenih radnika i predstavnika vlasti o značaju fortifikacije brašna kao jednog od načina prevencije pojave spina bifide i hidrocefalusa kod beba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podržite naše projekte

Nečije malo, nekome puno znači