Osnove NAMI- metode NAMI je somato-terapija, koja bazira na neurofiziološkim i neuropsihološkim principima, a integriše iskustva iz Feldenkrais® metode, Somatic Experiencing®-a, Authentic Movemnet-a, kao i koncept nenasilne komunikacije. Sve ove metode imaju holistički pristup čoveku i podržavaju pojedince u njihovom razvoju, rehabilitaciji, njihovoj komunikaciji i samoregulaciji.
Cilj NAMI tehnike
Cilj NAMI metode je integracija motoričkih, emotivnih i mentalnih aspekata razvoja ličnosti. NAMI podvlači važnost resursa i potencijala ličnosti, sposobnost samoregulisanja svakog organizma kao i kreiranje sigurnog i nadahnjujućeg prostora za učenje i razvoj. NAMI je naročito specijalizovan na istraživanje veza između senzornih, afektivnih i kognitivnih aspekata motoričkog učenja.

Dodir u NAMI terapiji je prilagođen stanju i reakcijama nervnog sistema pacijenta/klijenta. On je “jezik” kojim komuniciramo sa centralnim nervnim sistemom (CNS-om) osobe koju dodirujemo, znači sa najosetljivijim sistemom čovečjeg organizma. CNS pacijenta/klijenta vrednuje svaki periferni impuls koji terapeut daje i odgovara na njega “odbijanjem” (zaštitom od njega), ili pak “prihvaćanjem” (olakšanjem).
Terapeuti treba da budu osetiljivi i kreativni
Da bismo razumeli te odgovore iz autonomnog nervnog sistema, moramo kao terapeuti biti izuzetno senzibilni, balansirani i kreativni. A što bolje razumemo kako mozak tumači naš pristup, to ćemo više biti u mogućnosti da dajemo precizne informacije mozgu, kako bi on generisao novu radnju, odnosno popravio neki, prethodno ne funkcionalan obrazac.
Bitan deo NAMI metode rad na samoregulaciji samog terapeuta. NAMI se može primeniti u terapiji u radu sa decom i odraslima, specijalno u radu sa decom sa potečkoćama u razvoju, kao i u oblasti rehabilitacije i sporta.


Edukacija je namenjena fizioterapeutima, psiholozima, defektolozima, lekarima i svim stučnjacima koji rade na polju motorike, psihomotorike ili psihosomatike. Temelji NAMI metode:
1. FELDENKRAIS je holistička metoda motornog učenja, koja redukuje stres u organizmu, popravlja propriocepciju tela i stvara uslove za motorično učenje. Ova metoda koristi sposobnost mozga da menja svoje strukture tokom čitavog života. Ona koristi svesno izveden pokret da mozgu da potrebne informacije, kako bi on razvio određenu delatnost, promenio neku neefikasnu šemu pokreta, naučio nešto novo. Praktikovanjem ove metode je moguće popraviti koordinaciju pokreta i usavršiti, odnosno promeniti sliku o sebi.

2. SOMATIC EXPERIENCING je neuropsihološka terapija traume. Osnivač ove metode, Peter Levin, definiše traumu kao specifičan trag preopterećenja nervnog sistema u traumatičnoj situaciji. Odlučujuće nije intenzitet povrede ili stresa, već rezilijencija samog nervnog sistema, odnosno njegov potencijal da integriše to iskustvo. Svi smo u toku života doživeli situacije, koje su za naš nervni sistem bile prebrze, prejake ili su predugo trajale, tako da su dovele do gubitka kontrole u datom momentu.
Kombinacija feldenkrais-a i Somatic experiencing metoda
Somatic Experiencing nam pruža mogućnost da sagledamo tragove tih situacija i da iznova regulišemo naš nervni sistem. Ove dve metode se izvanredno dopunjuju. Terapeutu koji njima vlada daju mogućnost da na raznim nivoima (somatskom, afektivnom ili mentalnom) adresira poteškoće svog klijenta. On u datom momentu može sa taktilnog pristupa da pređe na verbalnu refleksiju situacije i obrnuto, da svaki razgovor pretvori u somatsko iskustvo. Dok dodirom možemo da adresiramo čak i traume nastale u preverbalnom ili prenatalnom uzrastu, verbalni pristup nam pruža mogućnost integracije senzornog iskustva, propratnih emocija i rezultirajuće slike o sebi.

Uvodni čas NAMI tehnike
Edukacija je namenjena fizioterapeutima, defektolozima, psiholozima, sportskim i
joga instruktorima, lekarima i svim profesionalcima koji rade sa traumatizovanim
osobama. Predavač je Dragana Cukavac, autor NAMI- metode, Feldenkrais® Assistent-trener,trauma terapeut i stručnjak komplementarne medicine. Termin edukacije u Beogradu je:
Vreme održavanja: 10 – 16 h / 10 – 15 h
Mesto održavanja: Sportska sala studentski grad, Tošin bunar 147, Novi Beograd
Kotizacija: 100 €
Prijave se primaju putem mail-a: hisbassrbija@gmail.com
Više informacija o NAMI edukativnom programu možete videti na linku
https://www.instagram.com/reel/C-IammHtZJ0/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=M2M0Y2JmOTAyOA